Castel Nuovo, današnji Herceg Novi |
Dec 21, 2014
Poslednje uporište
Dec 20, 2014
Atar iz Nišapura: LJUBAV PREMA RUŽI
Atar iz Nišapura (1145-1221) |
„[...] Ljubav za ružom meni je dovoljna,
potraga za ružom jedina istina.
Slavuji nisu bića te snage i dina
da pronađu put do Simurgovih visina.
Moja ljubav je ovdje, taj put me ne vuče
odijelit’ me ništa neće od voljene ruže!
Zbog mene ona pupa, bez nje nema sreće;
ništa na svijetu od ruže nije veće.
Pupoljci njeni cvatu u očima mojim;
kad s njom noć ne podjelim, k’o da ne postojim.“
Dec 19, 2014
Ibn Arabijev "patetični Bog"
Ibn Arabi (1165-1240) |
A onda i biblijska priča o tome da je prvog čoveka stvorio po sopstvenom liku i dao mu družbenicu dobija sasvim drugi smisao. Henry Corbin tvrdi da je Ibn Arabi prvi mislilac koji je Boga poistovetio ne sa nekom svemogućom silom nego sa tugom primordijalne samoće, pa ga zbog toga i naziva "patetičnim Bogom".
Dec 17, 2014
Toma Kempijski: RAZMIŠLJANJE O SMRTI
Toma Kempijski (1379-1471) |
2. Što koristi dugo živjeti kad se malo popravljamo? Ah, dug život često ne popravlja, već nerijetko umnožava krivicu. O da smo bar jedan dan ispravno živjeli na ovome svijetu! Mnogi broje godine od obraćenja, ali je često sitan plod njihova poboljšanja. Ako je strašno umrijeti, možda je još pogibeljnije dugo živjeti. Blažen onaj koji uvijek ima pred očima čas svoje smrti i svaki se dan pripravlja na umiranje. Ako si vidio nekoga umirati, znaj da ćeš ti istim putem prolaziti.
3. Kad svane, pomisli da nećeš doživjeti večeri. Kad smrkne, ne usuđuj se nadati jutru. Budi, dakle, uvijek pripravan i živi tako da te smrt nikad ne zatekne nepripravna. Mnogi umiru naglo i neočekivano. “Jer u čas kad i ne mislite, Sin čovječji dolazi.” Kad dođe taj posljednji trenutak, počet ćeš mnogo drukčije misliti o čitavu svojem proteklom životu i vrlo ćeš žaliti što si bio tako nemaran i mlak.
Dec 4, 2014
Đovani Papini: DUHOVNA SMRT (odlomak)
Đovani Papini (1881-1956) |
Nov 30, 2014
Nikola Malbranš i Dekartov Demon
Nov 28, 2014
Mikelanđelo: JA ŽIVIM ZA GRIJEH
Nov 9, 2014
Žan-Pol Sartr: MUČNINA (odlomak)
Sartrova Mučnina u stripu. Crtež: Robert Kramb |
Oct 28, 2014
Vreme kao sudija
Sicut aurum ignis, ita etiam amicos tempus iudicat.
(Kao što vatra proverava zlato, tako i vreme proverava prijateljstvo.)
(Kao što vatra proverava zlato, tako i vreme proverava prijateljstvo.)
Sep 26, 2014
The Dictionary of Obscure Sorrows
The Dictionary of Obscure Sorrows |
MEĐUVREME (The Meantime)
n. trenutak spoznaje da se Vaše buduće suštinsko "ja" nikada neće pojaviti...
LAHESIZAM (Lachesism)
n. želja da Vas pogodi neka katastrofa - da preživite pad aviona, da izgubite sve u požaru, da se strmoglavite niz vodopad...
Izvor: www.dictionaryofobscuresorrows.com
Sep 1, 2014
Semjuel Beket: MALONE UMIRE (odlomak)
Semjuel Beket (1906-1989) |
Jun 22, 2014
Sv. Ignacije Loyola: PRIMI, GOSPODE
St. Ignatius de Loyola, Exercitia Spiritualia |
(Sv. Ignacije Loyola - Duhovne vežbe, 234)
Jun 8, 2014
Depresija u Kraljevstvu mudrosti
Karta Kraljevstva mudrosti |
"Anything as long as it's nothing, and everything as long as it isn't anything," explained another.
DEPRESIJA (Doldrums) je oblast u Kraljevstvu mudrosti u kojoj se nikada ništa niti događa niti menja. Ona je naseljena Letargijancima koje je teško videti, jer oni poprimaju boju onoga pored čega se nalaze. Zakoni Depresije propisuju da je nezakonito razmišljati, misliti o razmišljanju, nagađati, pretpostavljati, rasuđivati, meditirati ili teoretisati. Smejanje je takođe zabranjeno, a smeškanje je dozvoljeno samo svakog drugog četvrtka. Letargijanci ne rade ništa po ceo dan, što je zamorno, tako da se jednom nedeljno odmaraju i nikuda ne idu.
(Norton Juster, The Phantom Tollbooth, 1962)
Jun 7, 2014
Artur Šopenhauer o samoći
"Čoveku koji je intelektualno viši od drugih, samoća pruža dvostruku korist: prvu, što je sâm; i drugu, što nije sa drugima."
(Artur Šopenhauer, Paraneze i maksime)
(Artur Šopenhauer, Paraneze i maksime)
May 31, 2014
P. D. Uspenski: SIMBOLIZAM TAROTA (VI LJUBAVNICI)
Video sam rascvetali vrt u zelenoj dolini okruženoj mekim plavim brdima. A u njemu - muškarca i ženu, potpuno nage i prelepe. Njihova Ljubav bila je uzajamna i u službi Velike Promisli, molitve i žrtve; kroz nju su se sjedinili sa Bogom; preko nje su primili najviša otkrovenja; u njenoj Svetlosti su dobili najdublje istine. Magični svet otvorio je svoje dveri - vilenjaci, patuljci, duhovi vode i vazduha slobodno su im prilazili, a tri kraljevstva prirode - mineralno, biljno i životinjsko, kao i četiri elementa - vatra, voda, vazduh i zemlja bili su im potčinjeni.
Kroz svoju ljubav videli su tajnu ravnoteže sveta, i znali su da su oni sami njen izraz i simbol.
[...]
Kroz svoju ljubav videli su tajnu ravnoteže sveta, i znali su da su oni sami njen izraz i simbol.
[...]
May 30, 2014
SVIREPOST BARBARE ELEN (škotska balada)
Barbara Elen, slika iz "Nezaboravka" (Forget-Me-Not, 1840) |
Na srpski jezik pesmu je, inače, preveo Todor Tošić u knjizi "Engleske i škotske narodne balade" (SKZ, 1991), ali su izostavljene baš dve poslednje strofe koje donose utehu:
Samuel R. Delany: VAVILON 17
Autor ovog romana je Crnac, glavna junakinja - pesnikinja, a zaplet se vrti oko tuđinskog jezika "Vavilon 17" u kome, između ostalog, ne postoji lična zamenica "ja" niti odgovarajuća konstrukcija koja bi mogla da je zameni. Zbog toga on predstavlja oružje i u skladu sa tzv. Sapir-Vorfovom hipotezom u stanju je da promeni ne samo način mišljenja nego i percepciju osobe koja ga nauči.
May 26, 2014
Frederik Lejton: HERAKLE SE BORI PROTIV SMRTI
Lord Frederik Lejton
HERAKLE SE BORI PROTIV SMRTI
(oko 1870)
Za razliku od Ifigenije koja je izabrala smrt da bi bila "dobrotvorka Heladi", Alkesta je odlučila da se žrtvuje za svog muža Admeta kome su Mojre odredile da će živeti samo ako neko drugi dobrovoljno umre umesto njega. Homer je zbog toga naziva "božanstvenom među ženama", a Euripid joj je posvetio jednu od svojih tragedija.
HERAKLE SE BORI PROTIV SMRTI
(oko 1870)
Za razliku od Ifigenije koja je izabrala smrt da bi bila "dobrotvorka Heladi", Alkesta je odlučila da se žrtvuje za svog muža Admeta kome su Mojre odredile da će živeti samo ako neko drugi dobrovoljno umre umesto njega. Homer je zbog toga naziva "božanstvenom među ženama", a Euripid joj je posvetio jednu od svojih tragedija.
May 17, 2014
Hermes Trismegistos: OPOMENA DUŠI
"U ovom svetu neprestano spavaš. Sve što vidiš nije ništa doli san. Kada se probudiš iz snova, ostavljaš po strani stvari koje si u snu videla i, kao i pre nego što si zaspala, vidiš stvari grubotvarnog sveta koje su sačinjene od grubih oblika. Potom si više ubeđena u stvarnost tih stvari, nego onih koje si videla u snu. Isto tako je i kada se probudiš iz prirodnog sna ovog sveta i vratiš se istinskom budnom životu, svetu duha. Tada se vraćaš viđenjima i stvarima u čiju si stvarnost sigurno još više uverena nego u stvarnost materijalnog sveta."
May 13, 2014
POEMA O SIFILISU (1530)
Syphilis sive Morbus Gallicus (1530) |
Apr 30, 2014
Martin Šongauer: ISKUŠENJE SVETOG ANTONIJA
Martin Šongauer
ISKUŠENJE SV. ANTONIJA
(oko 1470)
Jednu od svojih prvih slika Mikelanđelo Buonaroti izradio je kao dvanaestogodišnji dečak na osnovu bakroreza Martina Šongauera iz 1470. godine. Iskušenje Svetog Antonija predstavlja čest motiv u hrišćanskoj umetnosti, a Šongauerova verzija bila je u svoje vreme izuzetno popularna zbog grotesknih, gotovo komičnih figura demona koji sa svih strana napadaju starog pustinjaka.
ISKUŠENJE SV. ANTONIJA
(oko 1470)
Jednu od svojih prvih slika Mikelanđelo Buonaroti izradio je kao dvanaestogodišnji dečak na osnovu bakroreza Martina Šongauera iz 1470. godine. Iskušenje Svetog Antonija predstavlja čest motiv u hrišćanskoj umetnosti, a Šongauerova verzija bila je u svoje vreme izuzetno popularna zbog grotesknih, gotovo komičnih figura demona koji sa svih strana napadaju starog pustinjaka.
Apr 28, 2014
Dijego Velaskez: INFANTA I PATULJAK
Dijego Velaskez: Infanta Margarita Tereza u srebrnoj haljini (1656) |
– Mi bella princesa, vaš smiješni mali patuljak neće više plesati. Šteta, jer je tako ružan da bi nasmijao kralja.
– Ali zašto neće više plesati? – zapita infanta smijući se.
– Jer mu je srce puklo – odgovori kancelar.
A infanta se namršti i naprći u ljupku preziru mile usne koje su bile kao ružine latice. – Odsad oni koji dolaze igrati se sa mnom neka nemaju srca – zaviče ona i istrči u vrt.
Apr 27, 2014
Dirk Bauts
Dirk Bauts - Pad prokletih (1468-1470) |
Na Bautsovo stvaralaštvo uticali su Albert van Auvater, Rožije van der Vajden i Petrus Kristus, ali ih on prevazilazi svojim osobenim stilom. Njegove uspravne figure su prenaglašeno vitke i graciozne, a najčešće su smeštene u predele izuzetne lepote.
Apr 24, 2014
Zašto lomiš već slomljenu trsku?
Smrt Andronika I Komnina (r. 1120, vizantijski car 1183-1185) na minijaturi iz XV veka |
Romejskom caru Androniku Komninu (1183-1185) najpre su u tamnici odsekli desnu ruku i izvadili jedno oko, da bi ga zatim prepustili svetini koja ga je šurila, palila, čupala mu bradu i kidala meso. A on je tokom višednevnog mučenja neprestano ponavljao samo sledeće reči: "Gospode, smiluje mi se! Zašto lomiš već slomljenu trsku?" Odgovor nije dobio ni kada su ga latinski vojnici obesili naglavačke na Hipodromu i konačno mačevima prekratili muke.
Apr 5, 2014
Žil Bastijen-Lepaž: DIOGEN
Žil Bastijen-Lepaž: Diogen (1905) |
Sačuvano je mnoštvo anegdota o Diogenovom životu, kao i nekoliko verzija njegove smrti. Najmanje verovatna, ali najbliža duhu filozofije koju je zastupao, jeste priča da je jednog dana odlučio da prestane da diše i onda zaustavio sopstveni dah.
Mar 29, 2014
Nepodnošljiva lakoća umiranja (Ad infinitum 2)
Umetnost umiranja - Ars Moriendi (oko 1450. godine) |
Zatekao sam je na podu - hrpa kostiju i kože, uvaljana u sopstveni izmet, ostavljena da skapa kao skot.
Još uvek je disala. U očima su se nazirali poslednji tragovi svesti. Mrmljala je samo jedno ime - isto ono koje je uzalud dozivala danima, nedeljama.
Sa lakoćom sam je podigao i vratio u krevet. Njeno telo imalo je tek koji gram više od težine ljudske duše.
Pored jastuka pronašao sam flašicu punu vode. Starica je najverovatnije i pala pokušavajući, poput Tantala, da je dosegne. Izvukao sam sisaljku iz flašice i prineo je njenim ustima. Pila je i gušila se naizmenično.
Miris raspadanja postao je nepodnošljiv. Morao sam da izađem u hodnik i zapalim cigaretu. - Dan-dva najviše, računao sam. Sa agonijom umirućih imam dovoljno iskustva, a sa ljudskom okrutnošću - i previše. Baš zbog toga trebalo je da znam. Tačnije, znao sam, ali nisam želeo da prihvatim.
Dohvatio sam telefon, okrenuo sopstveni broj i izgovorio isto ono ime koje je starica ponavljala kao neku mantru. Sada će morati da dođe i ovaj besmisleni užas će se najzad okončati. Barem u ovome svetu. A u beskraju ostalih svetova nastaviće da se ponavlja unedogled. Ad infinitum.
(Beleška zapisana na margini nikad objavljenog srpskog prevoda Blackwoodovog Wendiga.
Autor nepoznat. Decembar 2011)
Mar 28, 2014
Hendrik Golcijus: SLAVA I ISTORIJA
Hendrik Golcijus (Hendrik Goltzius)
GLORIA ET HISTORIA
(1586)
Na sarkofagu sitnim slovima piše: Omnia morte cadunt, nescit mortem unica virtus, što bi otprilike trebalo da znači: "Sa smrću sve nestaje, samo vrlina ne poznaje smrt".
GLORIA ET HISTORIA
(1586)
Na sarkofagu sitnim slovima piše: Omnia morte cadunt, nescit mortem unica virtus, što bi otprilike trebalo da znači: "Sa smrću sve nestaje, samo vrlina ne poznaje smrt".
Mar 26, 2014
Kadmejska pobeda
Hendrik Golcijus (1558-1617) - Kadmo ubija zmaja |
Prema grčkom predanju Kadmo, sin feničkog kralja Agenora, osnivač Tebe i tvorac grčkog alfabeta, uspeo je da ubije zmaja koji je živeo u jednoj pećini nedaleko od Kopajskog jezera, ali tek pošto su prethodno izginuli svi njegovi drugovi.
"Pobjednik pob'jeđenog dušmana duljinu gleda,
A glas najednoč se ču - odakle ne bješe lako
Doznati, ali se ču: "Što gledaš Agenorov sine?
Ubitu zmiju? I tebe ko zmiju gledat će ljudi."
(Ovidije - Metamorfoze, III, 94-97, u prevodu Tome Maretića)
Mar 25, 2014
Viljem Blejk: BOŽANSKA SLIKA
Mar 24, 2014
Đuzepe Krespi: AMOR I PSIHA
Đuzepe Krespi
AMOR I PSIHA
(1707-1709)
Kada se prva Duša (Psihe) prepustila u ljubavnom zanosu Amoru (Erosu), iz njene krvi izrastao je najpre trnovit grm, a zatim je procvala i prva ruža da bude na radost onoj svetlosti koja je trebalo da se pojavi u grmu. Nakon toga, iz devičanske krvi ostalih Pronojinih kćeri niklo je i drugo mirisno cveće, a svako je nosilo u sebi klicu različitih arhonata i njihovih anđela, koji su kasnije iz vode stvorili sve vrste životinja, gmizavaca i ptica.
Odjek ovgog gnostičkog učenja o postanku sveta nalazimo u Apulejevom "Zlatnom magrcu" i priči o Amoru i Psihi, koju su hrišćanski autori različito tumačili - od alegorije čovekovog pada (Marcijan Kapela) pa sve do Bokačovog shvatanja da brak Amora i Psihe simbolizuje spajanje duše sa Bogom.
Na slici Đuzepe Krespija Psiha je prikazana u trenutku kada, uprkos izričitom upozorenju, pokušava da vidi lice svog zagonetnog ljubavnika. Sva njena patnja, iskušenja i ispaštanja bila su, dakle, kao i u Pandorinom slučaju, posledica jedne u osnovi pozitivne ljudske osobine - radoznalosti.
AMOR I PSIHA
(1707-1709)
Kada se prva Duša (Psihe) prepustila u ljubavnom zanosu Amoru (Erosu), iz njene krvi izrastao je najpre trnovit grm, a zatim je procvala i prva ruža da bude na radost onoj svetlosti koja je trebalo da se pojavi u grmu. Nakon toga, iz devičanske krvi ostalih Pronojinih kćeri niklo je i drugo mirisno cveće, a svako je nosilo u sebi klicu različitih arhonata i njihovih anđela, koji su kasnije iz vode stvorili sve vrste životinja, gmizavaca i ptica.
Odjek ovgog gnostičkog učenja o postanku sveta nalazimo u Apulejevom "Zlatnom magrcu" i priči o Amoru i Psihi, koju su hrišćanski autori različito tumačili - od alegorije čovekovog pada (Marcijan Kapela) pa sve do Bokačovog shvatanja da brak Amora i Psihe simbolizuje spajanje duše sa Bogom.
Na slici Đuzepe Krespija Psiha je prikazana u trenutku kada, uprkos izričitom upozorenju, pokušava da vidi lice svog zagonetnog ljubavnika. Sva njena patnja, iskušenja i ispaštanja bila su, dakle, kao i u Pandorinom slučaju, posledica jedne u osnovi pozitivne ljudske osobine - radoznalosti.
Feb 22, 2014
Paun - simbol besmrtnosti
Mozaik u Crkvi Sv. Cecilije (Rim) |
Feb 21, 2014
Đovani Frančesko Barbijeri Il Gverčino: ARKADIJSKI PASTIRI
Đovani Frančesko Barbijeri Il Gverčino
ARKADIJSKI PASTIRI
(oko 1620)
Il Gverčinova slika je dve decenije starija od Pusenove verzije, a enigmatični natpis Et in Arcadia ego (I ja bejah u Arkadiji), koji se nalazi na kamenoj ploči ispod lobanje, možda predstavlja anagram od Tego Arcana Dei (Čuvam tajnu Božju).
ARKADIJSKI PASTIRI
(oko 1620)
Il Gverčinova slika je dve decenije starija od Pusenove verzije, a enigmatični natpis Et in Arcadia ego (I ja bejah u Arkadiji), koji se nalazi na kamenoj ploči ispod lobanje, možda predstavlja anagram od Tego Arcana Dei (Čuvam tajnu Božju).
Feb 14, 2014
Albreht Altdorfer
ALBREHT ALTDORFER (Albrecht Altdorfer, oko 1480-1538), slikar, arhitekta, bakropisac i crtač za drvoreze. Rođen je verovatno u Regensburgu, gde je 1505. dobio građansko pravo. Godine 1511. putuje po planinskim predelima oko Dunava, čija je priroda ostavila na njega jak i trajan utisak. Pretpostavlja se da je boravio i u Italiji pre 1526. godine, kada je postavljen za gradskog arhitektu u Regensburgu.
Zajedno sa Albrehtom Direrom radio je na "Trijumfalnoj kapiji Maksimilijana I" - monumentalnom drvorezu koji je slavio veličinu i pobede ovog nemačkog cara.
Altdorfer je glavni predstavnik takozvane "Dunavske škole", koja je u njegovim ostvarenjima dobila svoj najpuniji i najlepši izraz. I kao grafičar i kao slikar, posebnu pažnju je poklanjao pejzažu, pa u tom pogledu sa Altdorferom može da se poredi još samo Direr.
Zajedno sa Albrehtom Direrom radio je na "Trijumfalnoj kapiji Maksimilijana I" - monumentalnom drvorezu koji je slavio veličinu i pobede ovog nemačkog cara.
Altdorfer je glavni predstavnik takozvane "Dunavske škole", koja je u njegovim ostvarenjima dobila svoj najpuniji i najlepši izraz. I kao grafičar i kao slikar, posebnu pažnju je poklanjao pejzažu, pa u tom pogledu sa Altdorferom može da se poredi još samo Direr.
Jan 14, 2014
Mikelanđelo: KRALJ MINOS U PAKLU
Mikelanđelo
KRALJ MINOS U PAKLU
(Fragment freske "Strašni sud", Sistinska kapela, 1536-1541)
Prema jednoj andaluzijskoj legendi, Luciferovu glavu ne ukrašavaju samo rogovi nego i magareće uši. Zahvaljujući njima on sve čuje, sve zna, pa je u stanju i da predvidi budućnost.
Na Mikelanđelovoj fresci "Strašni sud" u Sistinskoj kapeli, uši mitskog magarca ima kralj Minos koji, po Danteu, sudi dušama prokletnika u prvom krugu Pakla.
KRALJ MINOS U PAKLU
(Fragment freske "Strašni sud", Sistinska kapela, 1536-1541)
Prema jednoj andaluzijskoj legendi, Luciferovu glavu ne ukrašavaju samo rogovi nego i magareće uši. Zahvaljujući njima on sve čuje, sve zna, pa je u stanju i da predvidi budućnost.
Na Mikelanđelovoj fresci "Strašni sud" u Sistinskoj kapeli, uši mitskog magarca ima kralj Minos koji, po Danteu, sudi dušama prokletnika u prvom krugu Pakla.
Jan 12, 2014
Dante Gabrijel Roseti: KAKO SU SRELI SAMI SEBE
Dante Gabrijel Roseti
KAKO SU SRELI SAMI SEBE
(How They Met Themselves, 1864)
Prema alzaškom narodnom verovanju, "videti samog sebe", odnosno sopstvenog dvojnika (Doppelgänger), predstavlja nedvosmislen nagoveštaj predstojeće smrti (Auguste Barth, 1890).
Meri Šeli, u pismu upućenom Mariji Gizborn, navodi da je njen muž Persi Bis Šeli dve nedelje pre pogibije susreo svog dvojnika koji ga je upitao: "Dokle misliš da budeš srećan?"
KAKO SU SRELI SAMI SEBE
(How They Met Themselves, 1864)
Prema alzaškom narodnom verovanju, "videti samog sebe", odnosno sopstvenog dvojnika (Doppelgänger), predstavlja nedvosmislen nagoveštaj predstojeće smrti (Auguste Barth, 1890).
Meri Šeli, u pismu upućenom Mariji Gizborn, navodi da je njen muž Persi Bis Šeli dve nedelje pre pogibije susreo svog dvojnika koji ga je upitao: "Dokle misliš da budeš srećan?"
Subscribe to:
Posts (Atom)
- 16. vek (2)
- Aboridžini (1)
- Ad infinitum (3)
- Admet (1)
- Agarta (1)
- Ajahn Brahm (1)
- Alber Karako (1)
- Albreht Altdorfer (1)
- Alegorija (2)
- Alhemija (1)
- Alkesta (1)
- Amor (1)
- Andreas Capellanus (1)
- Andronik I Komnin (1)
- Annwn (1)
- Anri Matis (1)
- Anri Mišo (1)
- Arheologija (1)
- Artur Šopenhauer (2)
- Asteci (1)
- Atar iz Nišapura (1)
- Beleške (15)
- Besmrtnost (1)
- Billy Childish (1)
- Blez Sandrar (1)
- Bossa Nova (1)
- Botičeli (2)
- Buddha (3)
- Carlos Marighella (1)
- Christina Rossetti (1)
- Čuang Ce (1)
- D.H. Lorens (1)
- D.S. Mereškovski (1)
- Đainizam (1)
- Dante Aligijeri (1)
- Dante Gabrijel Roseti (1)
- De Amore (1)
- Die Schnitter (1)
- Diogen (1)
- Direr (1)
- Dirk Bauts (1)
- Dirk Bogart (1)
- Douce Dame Jolie (1)
- Đovani Frančesko Barbijeri Il Gverčino (1)
- Đovani Papini (1)
- Dragoš Kalajić (1)
- Đuzepe Krespi (1)
- Džems Džojs (1)
- Džoel Frederiksen (1)
- Džon Don (1)
- Džonatan Svift (2)
- Eduard Sapir (1)
- Emil Sioran (1)
- Epikur (1)
- Ežen Jonesko (1)
- Ežen Legren (1)
- Fantastika (5)
- Film (4)
- Filozofija (21)
- Fineganovo bdenje (1)
- Flamansko slikarstvo (1)
- Florian Geyer (1)
- Forseti (1)
- Fran Mažuranić (1)
- Francisko de Sarmiento (1)
- Francisko Sančez (1)
- Frederik Lejton (1)
- Fridrih Niče (1)
- Guillaume de Machaut (1)
- Guy Debord (1)
- Hagakure (1)
- Hajredin Barbarosa (1)
- Hans Memling (1)
- Hendrik Golcijus (1)
- Herakle (1)
- Herbert Džordž Vels (1)
- Herceg Novi (1)
- Hermes Trismegist (1)
- Hermetizam (1)
- Hrišćanstvo (7)
- Ibn Arabi (1)
- Ignacije Loyola (1)
- Imanuel Kant (1)
- Indijanci (1)
- Islam (1)
- Istorija (6)
- Italija (1)
- Izreke (3)
- Jan Kohanovski (1)
- Japan (1)
- Jezuiti (1)
- Jočo Jamamoto (1)
- Johan Hajnrih Pestaloci (1)
- Judaizam (1)
- Kadmo (1)
- Književnost (19)
- Ksenija Atanasijević (1)
- Lao Ce (1)
- Latinski jezik (3)
- Leksikon (1)
- Lilijana Kavani (1)
- Lingvistika (1)
- Ludvig Vitgenštajn (1)
- Maja Berezovska (1)
- Mandorla (1)
- Mapiranje utopija (4)
- Martin Šongauer (1)
- Matijas Grinevald (1)
- Mikelanđelo (3)
- Mitologija (15)
- Multatuli (1)
- Muzika (3)
- Nemačka (1)
- Neologizmi (1)
- Nikola Malbranš (1)
- Norton Juster (1)
- Oskar Vajld (1)
- P.D. Uspenski (1)
- Palindromi (1)
- Panteizam (1)
- Paun (1)
- Piron (1)
- Pjero di Kozimo (1)
- Poezija (10)
- Prijateljstvo (1)
- Psiha (1)
- Ptice (1)
- Ralf Elison (1)
- Ray Bradbury (1)
- Religija (7)
- Rene Dekart (1)
- Renzo Novatore (1)
- Ricarda Huch (1)
- Rober Desnos (1)
- Samuel Delany (1)
- Šarlota Rempling (1)
- Sebastijan Štoskopf (1)
- Sekst Empirik (1)
- Semjuel Beket (1)
- Simboli (2)
- Simoneta Vespuči (1)
- Sirano de Beržerak (1)
- Skepticizam (2)
- Slikarstvo (17)
- Smrt (10)
- Sonne Hagal (1)
- Srbija (1)
- Sremska Despotovina (1)
- Sufizam (1)
- Sveti Antonije (1)
- Taoizam (2)
- Tarot (1)
- The Dictionary of Obscure Sorrows (1)
- Toma Kempijski (1)
- Tomas Man (1)
- Umetnost (3)
- Velaskez (1)
- Vesica piscis (1)
- Viljem Blejk (2)
- Vizantija (1)
- Volter (1)
- Vreme (1)
- Žan Žerson (1)
- Žan-Pol Sartr (1)
- Zec (1)
- Žil Bastijen Lepaž (1)
- Zmajevi (1)
- Zoran Mišić (1)